KATOLICKÉ ZÁKLADNÍ ŠKOLY V UHERSKÉM BRODĚ

Datová schránka: 9ype2kv

spolekkzsub@gmail.com

Křížalování

Dvacet odvážných křížalářů hlásí: Přežili jsme!

Dvacet odvážlivců otestovalo z pátku 7. na sobotu 8. listopadu 2014 odolnost budovy KZŠ na Jirchářské při velké noci s jablky aneb Křížalování. Ač to někdy nevypadalo, nakonec jsme všichni tento pilotní projekt ve zdraví přežili, hlavní úkol - nasušit donesená jablka, splnili a snad se i pobavili.

Vše odstartovalo úderem 17. hodiny v jídelně. Po krátkém přivítání a poučení, že s nožem netřeba šermovat, ani se s ním procházet, jsme mohli začít. Naše tempo bylo vražedné. Všech šest sušiček, které byly k dispozici, jsme naplnili v nečekaně krátkém čase 1,5 hodiny. Sebekriticky ale musíme poznamenat, že na technice a kvalitě zpracování bude třeba, zvlášť u některých, popracovat. Každopádně, když kolem sedmé dorazil o. Josef, sušičky už jely na plno a my se probírali vyobrazeními jablek v dějinách od gotických madon až po moderní loga společnosti Apple. Následoval krátký kvíz, po němž jsme se přesunuli do první třídy, rozbalili karimatky a nechali se unést příběhem rodiny zabývající se po desetiletí právě sušením jablek v tradiční lidové sušárně v Horní Lhotě. Nezahálel ani náš komediální talent, když jsme se střídali při čtení knížky Martiny Drijverové Sísa Kyselá. Pro některé tahle slabá hodinka znamenala vrchol soustředění, který jsme ovšem úspěšně zdolali a něco málo po deváté byla kniha dočtena. Aby se nám lépe usínalo, měli jsme před spaním povolenu chvíli volné zábavy, kterou jsme zvládli naplnit přiměřeným pohybem, hrami i zcela nesmyslným řevem ;-). Do spacáků nás nahnali těsně po desáté. Raději se neptejte, v kolik se některým podařilo konečně zavřít oči...

Ráno nás přivítalo kapkami ťukajícími do parapetu. Sbalili jsme saky paky, posnídali, rozdělili si usušená jablka a vyrazili vstříc čekajícím rodičovským náručím.

Fotogalerie z akce ZDE.

Jménem sdružení rodičů (Sdružení sv. Dominika Savia) děkujeme všem, kteří se na akci jakkoli podíleli nebo nám alespoň drželi palce.

Zahradní slavnost

Sdružení sv. Dominika Savia ve spolupráci s Katolickou základní školou v Uherském Brodě uspořádalo v sobotu 23. května 2015 již třetí Zahradní slavnost. I když nám letos počasí nepřálo a zvolili jsme „mokrou variantu“, tedy přesun z klášterní zahrady do vnitřních prostor kláštera, slavnost se vydařila. Přišlo téměř 210 návštěvníků (loni 240). Hlavním programem byly opět hry a soutěže pro děti, neméně důležité bylo přátelské posezení u bohatého občerstvení.

Poděkování patří 11 rodinám, které napekly buchty – letošní výběr byl opět skvělý –, a všem, kdo jakkoli pomohli s organizací – přípravou soutěží a her, nákupem občerstvení, obsluhou, dopravou, úklidem apod.

Zahradní slavnost pořádá sdružení ryze dobrovolnicky, a spolupracuje přitom s dalšími subjekty – dominikánský klášter nám poskytl své prostory, Centrum pro rodinu zázemí kuchyňky a hernu pro nejmenší děti, rodiče, učitelé a žákovský parlament se podělili o přípravu soutěží. Při spolupráci tolika subjektů sice někdy něco i zaskřípe, ale hlavní je, že každá podobná akce propojuje členy komunity, jejímž středem je „naše“ škola, tj. učitelky a učitele, žáky i rodiče.

Pokud můžu soudit podle svého syna, děckám se letošní slavnost líbila, dospěláci si díky dostatečnému množství stolů mohli lépe povykládat a nezanedbatelný je také finanční přínos. Výtěžek letošní slavnosti je 1602 Kč (vloni to bylo 1475) a samozřejmě je určen na podporu školy.

Fotogalerie z akce ZDE.

Podle informací naší předsedkyně Marie Rožkové sepsal