KATOLICKÉ ZÁKLADNÍ ŠKOLY V UHERSKÉM BRODĚ

Masarykovo nám. 68, 688 01 Uherský Brod
Datová schránka: 9ype2kv
IČO: 22739891

spolekkzsub@gmail.com

2015/2016

Nový uherskobrodský betlém potěší všechny patrioty

Markéta Mentzlová

Všechny patrioty, a to i ty, kterým jinak křesťanství nic neříká, jistě potěší počin Spolku rodičů a přátel Katolické základní školy v Uherském Brodě. Rozhodli se totiž vytvořit unikátní betlém, v němž Svatou rodinu neobklopuje prostředí judského městečka, ale budovy a obyvatelé Uherského Brodu.

Vybranými stavbami jsou samozřejmě oba kostely, radnice, ale i náměstí s kašnou, historická budova katolické školy v tzv. židovně nebo kaple sv. Václava. Tvůrci nezapomněli ani na městské části, které zastupují havřické búdy a těšovská zvonička. „Několik let jsem žila v Praze, ale přes všechny vymoženosti velkoměsta si mě Brod svou atmosférou přitáhl zpět,“ vysvětluje svou motivaci hlavní organizátorka a předsedkyně spolku rodičů Marie Rožková. Oslovila proto kamarádku malířku Markétu Zemanovou a z jejích kreseb sestavila trojrozměrný model, v němž se mohou poznat i někteří Broďané. „Kromě představitelů města, jako je pan starosta, se malému Ježíškovi přišli poklonit pan děkan, folklorní soubor Holúbek, děti z katolické základní školy a konečně i členové spolku rodičů při KZŠ,“ vyjmenovává Marie Rožková. Mimo samotné podoby budou k rozeznání jednotlivých osob sloužit rovněž atributy pro ně typické. Největší rozruch v tomto směru vzbudí zřejmě starosta Patrik Kunčar s kolečkovými bruslemi nebo děkan přijíždějící na skútru. „Doufáme, že obyvatelé našeho města mají krom jiného i smysl pro humor, a nikoho tato vyobrazení neurazí, tím spíš, že jinak je styl zcela tradiční,“ předpokládá zapálená maminka. Věří, že by se betlém mohl stát neotřelým adventním nebo vánočním dárkem také pro rodáky po celé republice a dodává: „Broďané se ke svému městu hlásí, takhle by si ho mohli připomínat pravidelně v čase, který ke vzpomínkám a rozjímání v širším rodinném kruhu přímo vybízí.“

Brodský betlém tvoří tři tvrdé čtvrtky velikosti A3 s kresbou jednotlivých staveb a postav. Ty bude nutné vystřihnout, vybarvit, případně nechat pouze v černobílé verzi, a poté sestavit do trojrozměrné podoby. Cena díla bude 79 Kč a zakoupit ho lze od listopadu v budově KZŠ na Jirchářské ulici, v prodejně Gloria nebo ve stánku spolku na listopadovém Kateřinském jarmarku (27. – 28. listopadu). Výtěžek bude určen především dětem z KZŠ.

 

Betlém už můžete najít i v Uherském Brodě - rozhovor s M. Rožkovou

Podle přístupu k řešení úkolů můžeme rozlišit několik typů lidí, kdo by neznal biblické podobenství o pánovi, služebnících a svěřených hřivnách. Marie Rožková svůj poklad jistě nezakopává. Naopak. S plody jejího nasazení například ve Spolku rodičů a přátel Katolické základní školy (dříve Sdružení sv. Dominika Savia) se můžeme, při troše zájmu, potkat všichni. K letošním Vánocům si vymyslela něco jedinečného – brodský betlém!

Nelze se na úvod nezeptat, jak Vás celá myšlenka na papírový betlém, který kromě Svaté rodiny obsahuje také významné budovy Uherského Brodu a dokonce jeho obyvatele, napadla?

Ráda tvořím. V katolické základní škole vedu kroužek patchworku (zhotovování textilních výrobků sešíváním kousků látek), kde se snažím ukázat, že s dětmi lze dělat i na první pohled složité věci. Nelíbí se mi, když většinu prací žáků ve školách představují slepované polotovary.  A protože s kolegy ze spolku rodičů hledáme stále nové projekty, jak podpořit naše děti a jejich učitele, napadlo mě tyhle věci spojit. Udělat něco zajímavého, tradičního a zároveň nesoucího duchovní poselství.

A proč právě betlém?

Mám kamarádku malířku Markétu Zemanovou, která v jejich obci učila děti zdobit vánoční perníky. Aby nějak doplnila sváteční atmosféru, vytvořila skládací betlém. Když mi o tom vyprávěla, napadlo mě, že by bylo výborné udělat něco podobného pro naše děti v KZŠ. Vymyslet betlém, který by byl trojrozměrný a který by si mohly dotvořit samy – vystříhat, vybarvit, sestavit. Aby to pro ně bylo zajímavější, kulisou k Ježíškovi, Marii a Josefovi by nebylo judské městečko, ale Uherský Brod.

To jistě kromě dětí zaujme i řadu patriotů. Zároveň se tím dostáváte na tenký let výběru jednotlivých motivů a staveb. Podle jakého klíče jste rozhodovala, co do betléma zařadit?

Vzhledem k tomu, že se jedná o betlém, je přirozené, že jsem vybírala v první řadě budovy nesoucí nějaké křesťanské poselství. Ostatně naše město má bohatou církevní tradici. Proto se tam objevily oba kostely, fara, kaplička sv. Václava a nezapomněla jsem ani na městské části. Havřice jsou zastoupeny búdami a Těšov zvoničkou. Samozřejmě nechybí radnice, náměstí s kašnou a historická budova katolické školy v „židovně“.

Už jsme zmínili, že brodský betlém nejsou jen stavby…

To je pravda. Když brodský betlém, tak nemohou chybět Broďané, a protože je to současně i betlém katolické základní školy, objeví se také lidé spjatí s touto institucí.

Chcete říct, že jste zhotovila takové uherskobrodské „kdo je kdo“?

I tak se to dá nazvat. Mohu poodhalit, že tu najdete folklorní soubor Holúbek, pana starostu nebo otce děkana. Aby hledání a poznávání nebylo tak těžké, každá postava nese Ježíškovi do jeslí to, co je pro její činnost typické.

Zajímavé. Prozradíte pro nás zvědavé, co specifikuje třeba otce děkana?

Není tajemstvím, že otec Josef jednu dobu hodně jezdil na skútru. Snad tedy nikoho neurazí, nám to přišlo vtipné, že se na něm dojel poklonit i malému Spasiteli.

Humor vám tedy rozhodně nechybí, ale betlém se nevyrobí sám. Jak vlastně probíhala samotná realizace?

Jak už jsem řekla, základem bylo mé přátelství s malířkou. Někdy v květnu tohoto roku jsem se za ní vydala, nastínila svou vizi a požádala o spolupráci. Nejprve jsme zvolily budovy, které tvoří prostředí, poté jsme umístily Svatou rodinu a začaly vybírat postavy s jejich atributy. Kromě výše uvedených jsou to zejména lidé aktivně se podílející na činnosti spolku rodičů a přátel KZŠ, se kterými každý rok v květnu pořádáme hojně navštěvovanou zahradní slavnost, členové školních kroužků, někteří pedagogové a samozřejmě děti. Získat jejich podobenky jako předlohu pro kresbu byla docela bojovka. Většinu jsem tajně fotila právě při letošní zahradní slavnosti.

Takže to bylo překvapení i pro ně?

Přesně tak. Musím říct, že údiv, pobavení i radost zobrazených, když se poznali, mi za tu námahu stály.

Vraťme se k betlému. Z kolika částí se skládá, jaký jste volila materiál, barvy a podobně?

Betlém je z tvrdého papíru velikosti A3. Barevný není vůbec, protože součástí záměru bylo spojit rodiny ve společné práci. Betlém tvoří tři listy, které je nutné vystřihnout a vybarvit, pokud si tedy nechcete nechat jen nebarevnou kresbu, a poté sestavit do 3D podoby.

Možná, že řadu lidí jste právě navnadila. Víte už, kde bude možné betlém koupit a kolik bude stát?

Možností bude několik. Od začátku listopadu bude k dispozici v prodejně Gloria. Otec děkan nám umožnil prodej i po večerní mši v sobotu 21. listopadu a v neděli 22. listopadu. Stánek bude mít spolek rodičů i na Kateřinském jarmarku 27. a 28. listopadu. Je domluveno, že výtisky budou k prodeji i na faře a v budově KZŠ na Jirchářské (židovna).

O komerčním prodeji jste neuvažovali?

Je pravda, že o betlém byl zájem i v obchodech s podobně laděným sortimentem, ale zde by se cena, kterou chceme udržet na příznivých 79 korunách, vyšplhala kvůli marži a DPH na příliš mnoho peněz. Zatím je domluveno tedy alespoň vystavení v knihkupectví Formát pod farním kostelem.

Bavíme se tu celou dobu jen o „produktu“, ale celá akce má své poslání. Na co získané finanční prostředky půjdou?

Nějaké finance samozřejmě spolknou náklady na výrobu a odměna pro malířku. Vše ostatní hodláme využít pro děti z Katolické základní školy v Uherském Brodě, která už téměř deset let patří do sítě základních škol našeho města, byť Uherský Brod není jejím zřizovatelem.

Takové nasazení je ze strany rodičů nevídané. Všichni si stěžují na nedostatek času, kde berete motivaci vy?

Spolek rodičů při KZŠ se snaží, aby škola nebyla jen záležitostí učitelů, jak to bývá zejména ve velkých školách. Chceme se podílet na tom, jak budou naše děti vzdělávány a vychovávány mimo rodinu a tenhle zájem vede i k větší zodpovědnosti za školu. Navíc mám prostě naše město ráda.

Sama jste ale několik let žila v Praze…

Život ve velkoměstě mi hodně dal, mnohé jsem se naučila, ale při všech vymoženostech mi chyběla zdejší atmosféra i stále živé křesťanské společenství. Tak nějak tajně doufám, že námi vytvořený betlém by mohl potěšit nejen místní, ale právě i rodáky, kteří dnes žijí v různých koutech republiky a k nimž by se mohl dostat prostřednictvím jejich rodin.

…že by neotřelý tip na vánoční dárek nebo adventní překvapení?

To by mě skutečně potěšilo. Ostatně mým mottem byla parafráze známé písně: Nám, nám v Uherském Brodě, narodil se!

 

Fotografie betlému ZDE.